האפיפניה – חג ההתגלות

ראשית נשמעו צלילי חמת החלילים. מוזרים קמעא על רקע גבעות החול של שיפולי העיר יריחו. אחריהם הופיעו דגלי האדום לבן והכחול לבן – הוא דגל הכנסיה יוונית-אורתודוכסית, נישאים ע"י מכובדי העדה. אט אט התגברה הלמות התופים ושני טורים של כמרים אורתודוכסים, זקניהם מתבדרים ברוח , הופיעה אחריהם. את הופעתו של הפטריארך האורתודוכסי הקדימו הבישופים מרחבי הארץ. איש איש בגלימתו החגיגית.

הפטריארך עצמו, תיאופולוס ג'אנופוליס (המכונה תיאופולוס השלישי) מלווה בנציג צה"ל ועטוף בצאן מרעיתו, לבוש גלימה מפוארת ונושא בידו צלב זהב היה גולת הכותרת של מצעד מרהיב זה.

בשירה המלווה בתופים וחמת חלילים, ירדה השיירה החגיגית מן הכנסיה בראש הגבעה לעבר אתר הטבילה. האתר – "קאסר אל יהוד" – מבצר היהודים, נקרא כך כי לפי האמונה הערבית בנקודה זו בירדן, הנהיג יהושע בן נון את עם ישראל בחציית הנהר לאחר 40 שנה במדבר.

הארוע נחגג מידי שנה בתאריך 18.1 שהוא היום החמישי לשנה לפי הלוח הגאוגריאני. ביום זה מתקיים הטכס של הנוצרים האורתודוכסים ואחה"צ של האתיופים ולמחרת הטכס של הקופטים. חג ההתגלות הוא התגלותו של ישו כמשיח.

משעות הבוקר המוקדמות זורמים למקום עשרות אוטובוסים מרחבי הארץ ופורקים אלפי מאמינים. בין המשתתפים אפשר לראות ערבים ישראלים, כמרים רוסים, נזירות רומניות ועוד ועוד מאמינים מרחבי העולם. חלקם מקיימים בדביקות את המצווה וטובלים בירדן כשהם עטויים גלימות לבנות. מרבית המאמינים ממתינים לבואו של הפטריארך האורתודוכסי ולהשתתפות במיסה (התפילה) שהוא נושא במקום.

השנה הגיעו לטכס פחות מ-5000 מאמינים. ירידה לעומת השיא בשנת 2008 בו השתתפו בארוע כ-30,000 איש.

מן העבר השני, הירדני, של הירדן משתתפים בארוע עשרות מאמינים בראשותו של בישופ הדור פנים. גם בין אלה יש הטובלים בנהר – בהשגחתו של חייל ירדני. כל האזור הינו שטח הפקר בין ישראל לירדן והגבול נפתח רק מספר פעמים בשנה לטכסים דתיים כאלה או לביקורים מיוחדים.

מסביב לאלפי הצליינים והמתפללים חגים מאות צלמים, רובם ישראלים המנצלים הזדמנות זאת לצוד בעדשת מצלמתם דיוקנאות מענינים ומעמדים מרתקים.


הדפס
פורסם בקטגוריית בלוג צילום עם התגים , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר

שמך:

דוא"ל: