פסנכט – חגיגה בבאזל ( FASNACHT )

כתב וצילם: חנוך (נוקי) שגב

מידי שנה, במשך 72 שעות קסומות בחודש פברואר, חוגגת העיר באזל שבשוויץ, מסיבה משפחתית גדולה. קרנבל צבעוני מיוחד במינו ששורשיו במסורת מקומית ולמעשה אינה מאפשרת לזרים ולאורחים ליטול חלק בפעילויות, אלה לצפות בהן בלבד.

העיר באזל הינה אחת הערים השקטות ומהוגנות בשוויץ ובמשך השנה קופאת העיר על שמריה כמרכז פיננסי ועסקי שמרני.

החגיגה נפתחת ביום שני בשעה 04.00 בבוקר בדיוק. הכיכר המרכזית של העיר באזל מוחשכת לפתע ושקט משתרר בעיר. לפתע נשמע קול חליל באחד הרחובות הצדדיים, אליו מצטרפים חלילים נוספים ובעקבותיהם תיפוף קצבי. ההמונים שהתקבצו בכיכר מותחים את צואריהם אל על בנסיון לזהות את ראשוני הצועדים. והנה הם זורמים אל הכיכר בנחשול אדיר של מוזיקה ובידיהם או על ראשיהם עששיות צבעוניות. תהלוכה זו, בה חולפות הקבוצות אחת על פני רעותה לצלילי חלילי הצד (פיקולו) והתופים לא נפסקת במשך 72 השעות של הקרנבל. ארוע זה נקרא the Morgenstreich .

אחריו, עם שחר, יוצאים הצועדים, ועימם רבים מתושבי העיר לארוחת בוקר מיוחדת המוגשת בכל המסעדות והבארים בעיר. הארוחה כוללת רק מרק לחם ובצל.

הפסנכט כולו הוא תהלוכה בלתי פוסקת של חלילים ותופים בוריאציות בלתי נגמרות של שירי לכת. התהלוכות יכולות להיות מורכבות משלושה נגני חליל או מקבוצה של 200 צועדים – נגני חליל, מתופפים וקבוצת צועדים – כל אלה בתחפושות קרנבליות אחידות, המציגות נושא או רעיון.

מקובל לראות ברעידת האדמה החזקה שפקדה את העיר באזל והחריבה חלקים גדולים ממנה בשנת 1356 אחד הגורמים לארוע זה כצעד של מחאה, אך רק בשנת 1376, בעקבות תגרה בין קבוצת אבירים לתושבי העיר החלו להתקבע נוהגי הקרנבל. במאות השש עשרה והשבע עשרה החלו מצעדי התופים ונגני החליל ועוצבו התלבושות הראשונות. אך הסיבה העממית יותר הינה טכס "לגירוש החורף".

בין ארוע למשנהו ובין צעידה אחת לרעותה, עוצרים החוגגים לכוס בירה או טעימת נקניקיה ברחוב.

נושאי הקרנבל הם בדרך כלל ארועים ודמויות מקומיים והארועים מאפשרים מתיחת בקורת וסאטירה עליהם. אלה באים לשיא בתהלוכה של פנסים ושלטים עשויים מנייר וצלופן ומוארים מבפנים ע"י לפידים. לאחר שהם מוצגים לראווה בכיכר העיריה, נישאים השלטים בתהלוכה צבעונית בערב היום השני של הקרנבל ברחובות העיר.

ארוע מרכזי נוסף הוא תהלוכת הילדים. משפחות עם ילדים וקבוצות בתחפושות צועדים מסביב למרכז באזל בארוע ססגוני ועממי הנמצא במרכז ארועי היום השלישי והאחרון של הפסנכט.

הדפס
פורסם בקטגוריית בלוג צילום עם התגים , , , , , , , . קישור קבוע.

3 תגובות על פסנכט – חגיגה בבאזל ( FASNACHT )

  1. מאת sharon‏:

    מקסים, צבעוני . ממש חגיגה לעיניים. אחרי הכול, בבאזל נוסדה מדינת היהודים. מומלץ להתלבש חם, לא כמו החורף בארץ ישראל ולתכנן מסלול מראש.

  2. מאת אדווה‏:

    צילומים מענינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר

שמך:

דוא"ל: